Ghaznavid Dynasty 1 Jital Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Ghaznavid dynasty |
|---|---|
| Sultan | Bahram Shah (1117-1157) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1118-1152 |
| Value | 1 Jital |
| Currency | Jital (977-1186) |
| Composition | Billon (Copper+Silver) |
| Weight | 3.3 g |
| Diameter | 10 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round (irregular) |
| Technique | Hammered |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 44823 |
| References | Tye# 110 |
Obverse
Seated bull facing left, Inscription in Nagari Above
Lettering: श्री साम (Sri Sama)
Reverse
Inscriptions in Persian
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



