2019 Philippines 25 Sentimos Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Philippines |
|---|---|
| Period | Republic (1946-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 2017-2020 |
| Value | 25 Sentimos 0.25 PHP = INR 0.36 |
| Currency | Piso (1967-date) |
| Composition | Nickel plated steel |
| Weight | 3.60 g |
| Diameter | 20.00 mm |
| Thickness | 1.6 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 138807 |
| References | KM# 299 |
Series: New Generation
Obverse
Sun and 3 stars (Stylized Philippine flag) at left. Denomination, year of issue and mint mark at right.
Script: Latin
Lettering:
REPUBLIKA
NG PILIPINAS 2018
25
SENTIMO
Translation: Republic of the Philippines.
Reverse
Katmon (Dillenia philippinensis) flower at left, bank seal at right.
Script: Latin
Lettering:
KATMON
BANGKO SENTRAL NG PILIPINAS
Translation: Central Bank of the Philippines.
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



