2017 U. K. 1 Pound Coin
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | United Kingdom (United Kingdom, British Overseas Territories and Crown Dependencies) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 2016-2022 |
| Value | 1 Pound 1 GBP = INR 111 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel plated brass centre in nickel brass ring |
| Weight | 8.75 g |
| Diameter | 23.4 mm |
| Thickness | 2.8 mm |
| Shape | Dodecagonal (12-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 100658 |
| References | Sp# J39, Sp# J39A, KM# 1378 |
Obverse
Fifth crowned portrait of Queen Elizabeth II right, wearing the George IV State Diadem, with holographic image below and denomination as incuse micro-legend around the edge.
Script: Latin
Lettering:
ONE POUND·ONE POUND
2017·ELIZABETH II·D·G·REG·F·D
J.C
£ / 1
Unabridged legend: Elizabeth II Dei Gratia Regina Fidei Defensatrix
Translation: Elizabeth II by the Grace of God Queen Defender of the Faith
Designer: Jody Clark
Reverse
An English rose, Welsh leek, Scottish thistle and Northern Irish shamrock emerging from one stem within a royal coronet, with the minting year as incuse micro-legend around the rim.
Script: Latin
Lettering:
— 2017 — — 2017 —
D P
ONE POUND
Designer: David Pearce
Edge
Segmented reeding (milled on alternate edges)
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



