2016 U. K. 1 Pound Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Similar condition coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | United Kingdom |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2016-2022 |
| Value | 1 Pound 1 GBP = INR 119 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel plated brass centre in nickel brass ring |
| Weight | 8.75 g |
| Diameter | 23.4 mm |
| Thickness | 2.8 mm |
| Shape | Dodecagonal (12-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 100658 |
| References | Sp# J39, J39A, KM# 1378 |
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



