2016 Saudi Arabia 1 Riyal Used Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Similar condition used coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Saudi Arabia › Saudi Arabia (1932-date) |
|---|---|
| King | Salman bin Abdulaziz (2015-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1438 (2016) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 1 Riyal 1 SAR = INR 23 |
| Currency | Riyal (1960-date) |
| Composition | Bimetallic: copper-nickel centre in brass ring |
| Weight | 5.75 g |
| Diameter | 23.0 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 101225 |
| References | KM# 78 |
Obverse
Multiple Coat of Arms within the Floral Ornamentation.
Portrait of the King
Script: Arabic
Lettering: خادم الحرمين الشريفين الملك سلمان بن عبد العزيز آل سعود
Translation: Servant of the Holy Places, King Salman bin 'Abd al-'Aziz Al Sa'ud
Reverse
Multiple Coat of Arms within the Floral Ornamentation.
Script: Arabic
Lettering:
1438
ريال واحد
1
ONE RIYAL
KINGDOM OF SAUDI ARABIA
2016
المملكة العربية السعودية
Translation:
One Riyal
Kingdom of Saudi Arabia
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



