2016 China 1 Yuan Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | People's Republic of China |
|---|---|
| Period | People's Republic (1949-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1999-2019 |
| Value | 1 Yuan (1元, 壹圓) 1 CNY = INR 11 |
| Currency | Second Rénmínbì (1955-date) |
| Composition | Nickel plated steel |
| Weight | 6.1 g |
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 1.85 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 1588 |
| References | KM# 1212, Schön# 1105, Y# 1069 |
Obverse
Chrysanthemum blossom and the issuer name in Pinyin above
Lettering: ZHONGGUO RENMIN YINHANG
Translation: People's Bank of China
Reverse
Bank name '中国人民银行', denomination '1 元' 'YI YUAN', and year of issue.
Lettering:
中国人民银行
1 元
YI YUAN
Translation:
People's Bank of China (CHINESE)
1 Yuan (CHINESE)
One Yuan (PINYIN)
Edge
Plain with incuse RMB initials repeated three times (which means "Renminbi")
Lettering: RMB RMB RMB
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



