2014 Bahrain 100 Fils Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Bahrain |
|---|---|
| King | Hamad bin Isa Al Khalifa (2002-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1430-1439 (2009-2018) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 100 Fils 0.100 BHD = INR 23 |
| Currency | Dinar (1965-date) |
| Composition | Bimetallic: copper-nickel centre in brass ring |
| Weight | 6 g |
| Diameter | 24 mm |
| Thickness | 1.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 42554 |
| References | KM# 26.2, Schön# 25.2 |
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



