2013 Canada 1 Dollar Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 2012-2022 |
| Value | 1 Dollar 1 CAD = INR 62 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Brass plated steel |
| Weight | 6.27 g |
| Diameter | 26.5 mm |
| Thickness | 1.95 mm |
| Shape | Hendecagonal (11-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 32604 |
| References | KM# 1255, Schön# 944 |
Obverse
Head of Queen Elizabeth II, as at 77 years of age, bare headed, wearing necklace and earrings, facing right.
Script: Latin
Lettering:
ELIZABETH II D·G·REGINA
2013
SB
Unabridged legend: ELIZABETH II DEI GRATIA REGINA
Translation:
Elizabeth II Queen by the grace of God
Engraver: Susan Taylor
Designer: Susanna Blunt
Reverse
Loon with security feature above, with the country name above and the denomination at the bottom
Script: Latin
Lettering:
CANADA
DOLLAR
RRC
Designer: Robert-Ralph Carmichael
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



