2011 USA 1 Dollar Coin (Andrew Johnson)
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | United States |
|---|---|
| Period | Federal republic (1776-date) |
| Type | Circulating commemorative coin |
| Year | 2011 |
| Value | 1 Dollar 1 USD = INR 84 |
| Currency | Dollar (1785-date) |
| Composition | Manganese brass clad copper |
| Weight | 8.1 g |
| Diameter | 26.5 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Number | N# 19025 |
| References | KM# 499, Schön# 497 |
Commemorative issue
Andrew Johnson - 17th President - 1865-1869
Series: Presidential $1 Coin Program
Obverse
Portrait of Andrew Johnson, 17th President of the United States, facing left.
Script: Latin
Lettering:
ANDREW JOHNSON
DE
IN GOD WE TRUST 17th PRESIDENT 1865-1869
Engraver: Don Everhart
Reverse
Statue of Liberty
Script: Latin
Lettering:
UNITED STATES OF AMERICA
$1
DE
Engraver: Don Everhart
Edge
Engraved with date and motto, the edge lettering on Presidential and Native American Dollars can be in Positions A or B. Position A: edge lettering reads upside-down when the portrait faces up; Position B: edge lettering reads normally when the portrait faces up.
Lettering: 2011 D *** E PLURIBUS UNUM **********
Translation: Out of Many, One
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



