2011 5 Rupees UNC Coin - Scarce - Noida Mint
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Similar UNC condition coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2011-2019 |
| Value | 5 Rupees (5 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Nickel brass |
| Weight | 6 g |
| Diameter | 23 mm |
| Thickness | 1.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 24943 |
| References | KM# 399 |
Series: New rupee sign (₹)
Obverse
Ashoka Pillar Lion Capitol
Scripts: Devanagari, Latin
Lettering:
भारत INDIA
सत्यमेव जयते
Reverse
Denomination and date below Rupee symbol flanked by Lotus flowers
NOTE: Different mintmarks
♦ (small dot/diamond) = Mumbai
* (five-pointed star) = Hyderabad
Scripts: Devanagari, Latin
Lettering:
₹
5
2011
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



