2010 Australia 1 Dollar Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Australia |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2000-2019 |
| Value | 1 Dollar 1 AUD = INR 56 |
| Currency | Dollar (1966-date) |
| Composition | Aluminium bronze (92% Copper, 6% Aluminium, 2% Nickel) |
| Weight | 9 g |
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 3148 |
| References | KM# 489, Schön# 421 |
Obverse
4th portrait of Queen Elizabeth II facing right wearing the Girls of Great Britain and Ireland Tiara
Script: Latin
Lettering:
ELIZABETH II
AUSTRALIA 2000
IRB
Designer: Ian Rank-Broadley
Reverse
"Mob of Roos" Five Kangaroos & Denomination
Script: Latin
Lettering: 1 DOLLAR
Designer: Stuart Devlin
Edge
7 shorter smooth segments between 7 reeded segments (11 grooves each)
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



