2007 UAE 50 Fils Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | United Arab Emirates |
|---|---|
| President | Zayed bin Sultan Al Nahyan (1971-2004) Khalifa bin Zayed Al Nahyan (2004-2022) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1415-1428 (1995-2007) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 50 Fils 0.50 AED = INR 11 |
| Currency | Dirham (1973-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 4.4 g |
| Diameter | 21 mm |
| Thickness | 1.7 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 1309 |
| References | KM# 16, Schön# 24 |
Obverse
Denomination in Arabic characters surrounded by name of the country
Scripts: Arabic, Latin
Lettering:
الامارات العربية المتحدة
٥۰
فلساً
UNITED ARAB EMIRATES
Translation:
United Arab Emirates
50
Fils
United Arab Emirates
Reverse
Three oil derricks, date numerals below
Script: Arabic
Lettering: ١٤١٩-١٩٩٨
Translation: 1998-1419
Engraver: Geoffrey Colley
Edge
Smooth
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



