2007 Saudi Arabia 50 Halalas Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Saudi Arabia › Saudi Arabia (1932-date) |
|---|---|
| King | Abdullah bin Abdulaziz (2005-2015) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1428-1436 (2007-2015) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 50 Halalas 0.50 SAR = INR 12 |
| Currency | Riyal (1960-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 6.5 g |
| Diameter | 26 mm |
| Thickness | 1.69 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 9930 |
| References | KM# 68, Schön# 53 |
Obverse
Palm tree with crossed swords
Script: Arabic
Lettering:
الملك عبد الله بن عبد العزيز آل سعود
خادم الحرمين الشريفين
Translation:
King Abdallah bin 'Abd al-'Aziz Al Sa'ud
Custodian of the Two Holy Mosques
Reverse
Legend above inscription in circle, dividing value, date below
Script: Arabic
Lettering:
خمسون هللات
٥٠ نصف ريال 50
١٤٢٨ هـ
Translation:
Fifty Halalah
Half Qirsh
1428 Hijra
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



