2006 Canada 2 Dollars Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 2006-2012 |
| Value | 2 Dollars 2 CAD = INR 123 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Bimetallic: aluminium bronze centre in nickel ring |
| Weight | 7.3 g |
| Diameter | 28 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 30139 |
| References | KM# 837, Schön# 525 |
Obverse
Head of Queen Elizabeth II, as at 77 years of age, bare headed, wearing necklace and earrings, facing right.
Script: Latin
Lettering: ELIZABETH II 2012 D·G·REGINA
Unabridged legend: ELIZABETH II DEI GRATIA REGINA
Translation: Elizabeth II Queen by the grace of God
Engraver: Susan Taylor
Designer: Susanna Blunt
Reverse
Polar bear facing right
Script: Latin
Lettering:
CANADA
2 DOLLARS
BT
Designer: Brent Townsend
Edge
Interrupted reeding (5 smooth and 5 reeded sections)
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



