2005 Malaysia 20 Sen Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Malaysia |
|---|---|
| Period | Federal elective constitutional monarchy (1963-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1989-2011 |
| Value | 20 Sen 0.20 MYR = INR 3.54 |
| Currency | Ringgit (1967-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Copper, 25% Nickel) |
| Weight | 5.66 g |
| Diameter | 23.59 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 1658 |
| References | KM# 52, Schön# 94 |
Obverse
Value divides date below Hibiscus flower blossom (Binomial name: Hibiscus rosa-sinensis), the national flower of Malaysia
Script: Latin
Lettering:
BANK NEGARA MALAYSIA
20 SEN
2000
Translation: Malaysian National Bank
Reverse
A Tepak Sirih & Kapur Metal Container (with 6 compartments, known as Cembul and a slot for Kacip or nutcracker) to store Betel leaves & Nuts and Lime.
A Kacip is kept by the side of the container.
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



