2004 Germany 2 Euro Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Federal Republic of Germany |
|---|---|
| Issuing regime | Federal Republic (1949-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2002-2006 |
| Value | 2 Euros 2 EUR = INR 180 |
| Currency | Euro (2002-date) |
| Composition | Bimetallic: nickel brass clad nickel centre in copper-nickel ring |
| Weight | 8.5 g |
| Diameter | 25.75 mm |
| Thickness | 2.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 112 |
| References | KM# 214, J# 489, Schön# 213 |
Obverse
The eagle, the traditional symbol of German sovereignty, is surrounded with the twelve stars of Europe.
Script: Latin
Lettering: 2002 J
Engravers: Heinz Hoyer, Sneschana Russewa-Hoyer
Reverse
A map, next to the face value, shows the gathering of the fifteen states of the European Union.
Script: Latin
Lettering: 2 EURO LL
Engraver: Luc Luycx
Edge
Reeded with incuse lettering.
Lettering: EINIGKEIT UND RECHT UND FREIHEIT
Translation: Unity and Justice and Freedom
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



