2002 Philippines 1 Piso Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Philippines |
|---|---|
| Period | Republic (1946-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1995-2003 |
| Value | 1 Peso (1 piso) 1 PHP = INR 1.42 |
| Currency | Piso (1967-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 6.1 g |
| Diameter | 24 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 1681 |
| References | KM# 269, Schön# 119 |
Series: 1995 series
Obverse
Head of Jose Rizal facing right, value to the right.
Script: Latin
Lettering:
REPUBLIKA NG PILIPINAS
1
PISO
JOSE RIZAL
1997
Translation: Republic of the Philippines.
Reverse
Bank seal within circle.
Script: Latin
Lettering:
BANGKO SENTRAL NG PILIPINAS
1993
Translation: Central Bank of the Philippines.
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



