2002 Germany 1 Euro Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Federal Republic of Germany |
|---|---|
| Issuing regime | Federal Republic (1949-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 2002-2006 |
| Value | 1 Euro 1 EUR = INR 90 |
| Currency | Euro (2002-date) |
| Composition | Bimetallic: copper-nickel clad nickel centre in nickel brass ring |
| Weight | 7.5 g |
| Diameter | 23.25 mm |
| Thickness | 2.33 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 111 |
| References | KM# 213, J# 488, Schön# 212 |
Obverse
The eagle, the traditional symbol of German sovereignty, with the twelve stars of Europe in the outer ring
Script: Latin
Lettering: 2002 F
Engravers: Heinz Hoyer, Sneschana Russewa-Hoyer
Reverse
A map, next to the face value, shows the gathering of the fifteen states of the European Union
Script: Latin
Lettering: 1 EURO LL
Engraver: Luc Luycx
Edge
Segmented reeding
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



