2000 U. K. 2 Pounds Coin
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | United Kingdom (United Kingdom, British Overseas Territories and Crown Dependencies) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1998-2015 |
| Value | 2 Pounds 2 GBP = INR 221 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Bimetallic: copper-nickel centre in nickel brass ring |
| Weight | 12 g |
| Diameter | 28.4 mm |
| Thickness | 2.5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 1324 |
| References | KM# 994, Sp# K9 |
Obverse
Fourth crowned portrait of Queen Elizabeth II right, wearing the Girls of Great Britain and Ireland tiara, legend around.
Script: Latin
Lettering:
ELIZABETH·II·DEI·GRA·REG·FID·DEF ·
IRB
Unabridged legend: Elizabeth II Dei Gratia Regina Fidei Defensatrix
Translation: Elizabeth II by the Grace of God Queen Defender of the Faith
Engraver: Ian Rank-Broadley
Reverse
Four concentric circles representing the Iron Age, Industrial Revolution, silicon chip and the internet, denomination above, date below.
Script: Latin
Lettering:
TWO POUNDS
BR
2000
Engraver: Bruce Rushin
Edge
Milled with incuse lettering
Script: Latin
Lettering: STANDING ON THE SHOULDERS OF GIANTS
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



