1998 Taiwan 1 Yuan Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Taiwan |
|---|---|
| Ruling authority | Republic (1949-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 70-112 (1981-2023) |
| Calendar | Chinese republican |
| Value | 1 Yuan 1 TWD = INR 2.93 |
| Currency | New dollar (1949-date) |
| Composition | Copper-aluminium-nickel (92% Copper, 6% Nickel, 2% Aluminium) |
| Weight | 3.8 g |
| Diameter | 20 mm |
| Thickness | 1.57 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 966 |
| References | Y# 551, Schön# 21 |
Obverse
Chiang Kai-shek bust left, date above
Script: Chinese (traditional, regular script)
Lettering: 年十七國民華中
Translation: Republic of China Year 70
Reverse
Denomination
Script: Chinese (traditional, regular script)
Lettering:
圓壹
1
Translation: One Dollar
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



