1997 U.K. 50 Pence Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | United Kingdom (United Kingdom, British Overseas Territories and Crown Dependencies) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coin |
| Year | 1997 |
| Value | 50 Pence 0.50 GBP = INR 53 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 8 g |
| Diameter | 27.3 mm |
| Thickness | 1.78 mm |
| Shape | Equilateral curve heptagon (7-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 20700 |
| References | KM# 940.2, Sp# H7 |
Obverse
Third crowned portrait of HM Queen Elizabeth II right, wearing the George IV State Diadem, legend around.
Script: Latin
Lettering:
ELIZABETH II D·G·REG·F·D·1997
RDM
Unabridged legend: Elizabeth II Dei Gratia Regina Fidei Defensatrix
Translation: Elizabeth the Second by the Grace of God Queen Defender of the Faith
Engraver: Raphael David Maklouf
Reverse
A figure of Britannia seated beside a lion, with a shield resting against her right side, holding a trident in her right hand and an olive branch in her left, denomination below and legend above.
Script: Latin
Lettering:
FIFTY PENCE
50
Engraver: Christopher Ironside
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



