1993 Hong Kong 5 Dollars Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Similar condition used coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Hong Kong (China) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-1997) |
| Period | Special Administrative Region (1997-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1993-2019 |
| Value | 5 Dollars 5 HKD = INR 53 |
| Currency | Dollar (1863-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 13.4 g |
| Diameter | 27 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 1576 |
| References | KM# 65, Schön# 55 |
Obverse
Bauhinia or Hong Kong orchid flower (Bauhinia blakeana)
Scripts: Chinese (traditional, regular script), Latin
Lettering:
香 港
HONG KONG
Translation: Hong Kong
Engraver: Joseph Yam
Reverse
The value in letters below the date with the denomination in numerals above
Scripts: Chinese (traditional, regular script), Latin
Lettering:
伍 圓
5
2017
FIVE DOLLARS
Translation: Five Dollars
Engraver: Joseph Yam
Edge
Security edge with lettering
Scripts: Chinese (traditional, regular script), Latin
Lettering: HONG KONG FIVE DOLLARS 香 港 伍 圓
Translation: Hong Kong Five Dollars
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



