1992 UK 10 Pence Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | United Kingdom (United Kingdom, British Overseas Territories and Crown Dependencies) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1992-1997 |
| Value | 10 Pence 0.10 GBP = INR 11 |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Cu, 25% Ni) |
| Weight | 6.5 g |
| Diameter | 24.5 mm |
| Thickness | 1.85 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 879 |
| References | KM# 938b, Sp# F4 |
Obverse
Third crowned portrait of Queen Elizabeth II right, wearing the George IV State Diadem, legend around.
Script: Latin
Lettering:
ELIZABETH II D·G·REG·F·D·1992
RDM
Unabridged legend: Elizabeth II Dei Gratia Regina Fidei Defensatrix
Translation: Elizabeth II by the Grace of God Queen Defender of the Faith
Engraver: Raphael David Maklouf
Reverse
Part of the crest of England, a lion passant guardant royally crowned, legend above, denomination below.
Script: Latin
Lettering:
TEN PENCE
10
Engraver: Christopher Ironside
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



