1992 Brunei 10 Sen Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Brunei |
|---|---|
| Sultan | Hassanal Bolkiah (1967-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1977-1993 |
| Value | 10 Sen 0.10 BND = INR 6.20 |
| Currency | Ringgit / Dollar (1967-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Copper, 25% Nickel) |
| Weight | 2.82 g |
| Diameter | 19.41 mm |
| Thickness | 1.1 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 7304 |
| References | KM# 17, Schön# 20 |
Obverse
Portrait of Sultan Hassanal Bolkiah facing right
Script: Latin
Lettering: SULTAN HASSANAL BOLKIAH ·
Reverse
Claw-shaped local design and said to represent an animal with the denomination below and the date to the right
Script: Latin
Lettering:
· KERAJAAN BRUNEI ·
1992 ·
10 SEN
Translation:
Kingdom of Brunei
1992
10 Sen
Engraver: Christopher Ironside
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



