1990 Mauritius 1 Rupee Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Mauritius |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1968-1992) |
| Period | Republic (1992-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1987-2010 |
| Value | 1 Rupee 1 MUR = INR 1.80 |
| Currency | Rupee (1835-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 7.45 g |
| Diameter | 26.5 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 1835 |
| References | KM# 55, Schön# 55 |
Obverse
Bespectacled portrait wearing suit and tie, facing half right
Script: Latin
Lettering: DR THE RIGHT HONOURABLE SIR SEEWOOSAGUR RAMGOOLAM KT
Engraver: George Kruger Gray
Reverse
The coat of arms of Mauritius divides date, value below
Script: Latin
Lettering:
·⁕·MAURITIUS·⁕·
19 90
K G
·⁕·ONE·RUPEE·⁕·
Unabridged legend:
Mauritius
1990
George Kruger Gray
One Rupee
Engraver: George Kruger Gray
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



