1989 Singapore 5 Cents Coin
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Singapore |
|---|---|
| Period | Republic (1965-date) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1985-1991 |
| Value | 5 Cents 0.05 SGD = INR 3.18 |
| Currency | Dollar (1967-date) |
| Composition | Aluminium bronze |
| Weight | 1.56 g |
| Diameter | 16.75 mm |
| Thickness | 1.22 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 2701 |
| References | KM# 50, Schön# 40 |
Obverse
Emblem with the date underneath and 'Singapore' on four sides in English, Tamil, Chinese, and Malay.
Lettering:
SINGAPURA
சிங்கப்பூர் 新加坡
1988
SINGAPORE
Translation:
Singapore
Singapore Singapore
1988
Singapore
Engraver: Christopher Ironside
Reverse
A fruit salad plant (Binomial Name: Monstera deliciosa) with the denomination in words above and in numerals below
Lettering:
FIVE CENTS
5
Engraver: Christopher Ironside
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



