1987 Mexico 10 Pesos Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Mexico |
|---|---|
| Period | United Mexican States/Mexican Republic (1823-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1985-1990 |
| Value | 10 Pesos (10 MXP) |
| Currency | Peso (1823-1992) |
| Composition | Stainless steel (82% Iron, 18% Chromium) |
| Weight | 3.84 g |
| Diameter | 19 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | 15 November 1995 |
| Number | N# 927 |
| References | KM# 512, Schön# 83 |
Obverse
The national emblem of Mexico depicting a Mexican golden eagle perched on a prickly pear cactus devouring a snake above a half-wreath of oak and laurel below and the legend forming the upper semicircle.
Script: Latin
Lettering: ESTADOS UNIDOS MEXICANOS
Translation: United Mexican States
Reverse
Portrait of Miguel Hidalgo y Costilla facing with vertical value at left.
4 points above (Braille 10).
Scripts: Braille, Latin
Lettering:
$10
Mo
1987
HIDALGO
Edge
Smooth
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



