1987 Canada 1 Dollar Coins - 2nd Portrait
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1987-1989 |
| Value | 1 Dollar 1 CAD = INR 64 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Bronze plated nickel (.915 nickel, .085 bronze) |
| Weight | 7 g |
| Diameter | 26.5 mm |
| Thickness | 1.75 mm |
| Shape | Hendecagonal (11-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 465 |
| References | Schön# 146, KM# 157 |
Obverse
Bust of Queen Elizabeth II, as at 37 years of age, wearing tiara, facing right.
Script: Latin
Lettering: ELIZABETH II D·G·REGINA
Unabridged legend: ELIZABETH II DEI GRATIA REGINA
Translation: Elizabeth II Queen by the grace of God
Engraver: Patrick Brindley
Designer: Arnold Machin
Reverse
A Canadian loon swimming on a lake with above the inscription "CANADA" and below the face value
Script: Latin
Lettering:
CANADA
1987
DOLLAR
RRC
Engraver: Terry Smith
Designer: Robert-Ralph Carmichael
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



