1984 U.K. 1 Pound Coin
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | United Kingdom (United Kingdom, British Overseas Territories and Crown Dependencies) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Circulating commemorative coin |
| Year | 1984 |
| Value | 1 Pound (1 GBP) |
| Currency | Pound sterling (decimalized, 1971-date) |
| Composition | Nickel brass |
| Weight | 9.5 g |
| Diameter | 22.5 mm |
| Thickness | 3.15 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 15 October 2017 |
| Number | N# 1393 |
| References | KM# 934, Sp# J2 |
Commemorative issue
Scotland
Series: Royal Diadem series
Obverse
Second crowned portrait of HM Queen Elizabeth II right, wearing the Girls of Great Britain and Ireland tiara, legend around
Script: Latin
Lettering: ELIZABETH·II D·G·REG·F·D·1984
Unabridged legend: Elizabeth II Dei Gratia Regina Fidei Defensatrix
Translation: Elizabeth the Second by the Grace of God Queen Defender of the Faith
Engraver: Arnold Machin
Reverse
Scottish thistle encircled by Royal Diadem, denomination below
Script: Latin
Lettering: ONE POUND
Engraver: Leslie Durbin
Edge
Milled with incuse lettering
Script: Latin
Lettering: NEMO ME IMPUNE LACESSIT
Translation: No one provokes me with impunity
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



