1982 Canada 25 Cents Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Canada |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1979-1989 |
| Value | 25 Cents 0.25 CAD = INR 16 |
| Currency | Dollar (1858-date) |
| Composition | Nickel (99.9% nickel) |
| Weight | 5.05 g |
| Diameter | 23.88 mm |
| Thickness | 1.58 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 364 |
| References | KM# 74, Schön# 62b.3 |
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



