1982 50 Paise Coin - National Integration
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Similar condition used coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coins |
| Year | 1982 |
| Value | 50 Paise (0.50 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 5 g |
| Diameter | 24 mm |
| Thickness | 1.65 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 15940 |
| References | KM# 64, Schön# 126 |
Commemorative issue
National Integration
Series: NATIONAL INTEGRATION
Obverse
Asoka lion pedestal, denomination below
Scripts: Devanagari, Latin
Lettering:
भारत INDIA
पैसे 50 PAISE
Reverse
Flag on India map
NOTE: Different mintmarks
♦ (small dot/diamond) = Mumbai
B (letter "B") = Mumbai Proof Issues
(no mintmark) = Calcutta
Scripts: Devanagari, Latin
Lettering:
राष्ट्रीय एकता
NATIONAL INTEGRATION
1982
Edge
Security
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



