1980 Japan 1 Yen Coin
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Japan |
|---|---|
| Emperor | Shōwa (1926-1989) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 30-64 (1955-1989) |
| Calendar | Japanese - Shōwa era |
| Value | 1 Yen 1 JPY = INR 0.52 |
| Currency | Yen (1871-date) |
| Composition | Aluminium (100% Aluminium) |
| Weight | 1 g |
| Diameter | 20 mm |
| Thickness | 1.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 1590 |
| References | Y# 74, JNDA# 02-13, Schön# 48 |
Obverse
Sprouting bamboo branch in center, authority on top, value and denomination on bottom
Lettering:
日 本 国
一 円
Translation:
State of Japan
1 yen
Reverse
Big value within two inner circles, date below
Lettering:
1
昭和三十九年
Translation:
1
Year 39 of Shōwa
Edge
Smooth
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



