1980 Australia 50 Cents Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Australia |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-2022) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1969-1984 |
| Value | 50 Cents 0.50 AUD = INR 28 |
| Currency | Dollar (1966-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Copper, 25% Nickel) |
| Weight | 15.55 g |
| Diameter | 31.51 mm |
| Thickness | 3 mm |
| Shape | Dodecagonal (12-sided) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 904 |
| References | KM# 68, Schön# 55 |
Obverse
2nd portrait of Queen Elizabeth II facing right wearing the Girls of Great Britain and Ireland Tiara.
Script: Latin
Lettering:
ELIZABETH II
AUSTRALIA 1971
Designer: Arnold Machin
Reverse
Australia coat of arms (the escutcheon is carried by a red kangaroo (Macropus rufus) and an Emu (Dromaius novaehollandiae)) and the numeral "50".
Designer's mark "SD" below.
Script: Latin
Lettering:
50
SD
Designer: Stuart Devlin
Edge
12 Sided Smooth
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



