1978 Indonesia 100 Rupiah Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Indonesia › Indonesia (1949-date) |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coin |
| Year | 1978 (1978-1990) |
| Value | 100 Rupiah (100 IDR) |
| Currency | Rupiah (1965-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 7.0 g |
| Diameter | 28.5 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | 26 June 2002 |
| Number | N# 3294 |
| References | KM# 42, Schön# 32 |
Commemorative issue
Forestry for prosperity
Obverse
Traditional house of Minangkabau people in West Sumatra (Rumah gadang).
Script: Latin
Lettering:
BANK INDONESIA
SERATUS RUPIAH
100
Translation:
Bank of Indonesia
One Hundred Rupiah
100
Reverse
Legendary tree of life (Batang Garing)
Script: Latin
Lettering:
HUTAN UNTUK KESEJAHTERAAN
RP. 100
Translation:
Forest for well-being
100 Rupiah
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



