1977 Thailand 1 Baht Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Thailand |
|---|---|
| King | Bhumibol Adulyadej (Rama IX) (1946-2016) |
| Type | Standard circulation coin |
| Year | 2520 (1977) |
| Calendar | Thai |
| Value | 1 Baht (1 บาท) (1 THB) |
| Currency | Baht (1897-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 7 g |
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 1214 |
| References | Y# 110 |
Obverse
H.M. King Bhumibol Adulyadej facing left
Script: Thai
Lettering: ประเทศไทย รัชกาลที่ ๙
Translation: Thailand Rama IX
Reverse
Suphannahong ('Golden swan' Royal barge ship), with oarsmen and Chatras (Royal tiered umbrellas) on the boat, and Wat Arun Temple in the far background
Script: Thai
Lettering:
พ.ศ.๒๕๒๐
๑
บาท
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



