1974 Phillipines 1 Piso Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Philippines |
|---|---|
| Period | Republic (1946-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1972-1974 (1972-1975) |
| Value | 1 Peso (1 piso) (1 PHP) |
| Currency | Piso (1967-date) |
| Composition | Nickel brass (70% Copper, 18% Zinc, and 12% Nickel) |
| Weight | 14.45 g |
| Diameter | 33 mm |
| Thickness | 2.17 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | 2 January 1998 |
| Number | N# 3749 |
| References | KM# 203, Schön# 39 |
Obverse
Coat of arms of the Philippines.
Script: Latin
Lettering:
REPUBLIKA NG PILIPINAS
* BANGKO 1972 SENTRAL *
Translation: Republic of the Philippines. Central Bank.
Reverse
Head of José Rizal facing left.
Script: Latin
Lettering:
PISO
1
JOSE RIZAL
FG
Engraver: Frank Gasparro
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



