1973 U.A.E 5 Fils F.A.O. Commemorative Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | United Arab Emirates |
|---|---|
| President | Zayed bin Sultan Al Nahyan (1971-2004) |
| Type | Circulating commemorative coin |
| Years | 1393-1409 (1973-1989) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 5 Fils 0.05 AED = INR 1.14 |
| Currency | Dirham (1973-date) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 3.75 g |
| Diameter | 22 mm |
| Thickness | 1.3 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 4290 |
| References | KM# 2.1, Y# 2, Schön# 2 |
Commemorative issue
F.A.O.
Obverse
Denomination in Arabic characters surrounded by name of the country
Scripts: Arabic, Latin
Lettering:
الامارات العربية المتحدة
٥
فلوس
UNITED ARAB EMIRATES
Translation:
United Arab Emirates
5
Fils
Reverse
Fish (Spangled Emperor or green snapper, Lethrinus nebulosus) swimming to right. Major comercial and sport fishing interest. Lettering around edge, dates below
Script: Arabic
Lettering:
نظافة البحار تعني المزيد من الغذاء للبشر
١٣٩٣ - ١٩٧٣
Translation:
Cleaner seas mean more food for humans
1973-1393
Engraver: Geoffrey Colley
Edge
Smooth
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



