1972 Egypt 10 Qirsh (Piastres) Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Egypt |
|---|---|
| Period | Arab Republic of Egypt (1971-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Year | 1392 (1972) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 10 Piastres (0.10 EGP) |
| Currency | Pound (1916-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Copper, 25% Nickel) |
| Weight | 6 g |
| Diameter | 27 mm |
| Thickness | 1.4 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 1822 |
| References | KM# 430, Schön# 138, MHC# 430 |
Series: Egypt- The Falcon (Hawk of Quraish)
Obverse
Falcon, coat of arms of Egypt within the Federation of Arab Republics
Script: Arabic
Lettering:
اتحاد الجمهوريات العربية
جمهورية مصر العربية
Translation:
Federation of Arab Republics
Arab Republic of Egypt
Reverse
Denomination divides dates, legend above
Script: Arabic
Lettering:
جمهورية مصر العربيه
١٠
١٣٩٢ قروش ١٩٧٢
Translation:
Arab Republic of Egypt
10 Qirsh
1392 1972
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



