1969 10 Rupees Silver UNC SET COIN (Mahatma Gandhi)
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same UNC SET COIN as shown will be delivered..!
Hard to find condition in this specific collection...!
Features
| Issuer | India |
|---|---|
| Period | Republic (1950-date) |
| Type | Circulating commemorative coin |
| Year | 1969 |
| Value | 10 Rupees (10 INR) |
| Currency | Rupee (decimalized, 1957-date) |
| Composition | Silver (.800) |
| Weight | 15 g |
| Diameter | 34 mm |
| Thickness | 2.05 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 15276 |
| References | KM# 185 |
Commemorative issue
Centennial - Mahatma Gandhi's Birth
Obverse
Ashoka Lion Capitol, denomination below
Lettering:
भारत INDIA
रूपये 10 RUPEES
Reverse
Bust of Mahatma Gandhi facing left
Note: Struck during 1969 and 1970.
NOTE: Different mintmarks
♦ (small dot/diamond) = Mumbai
B (letter "B") = Mumbai Proof Issues
(no mintmark) = Calcutta
Lettering:
महात्मा गाँधी MAHATMA GANDHI
1869 - 1948
Edge
Milled
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers





