1965 Bahrain 100 Fils Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Bahrain |
|---|---|
| Emir | Isa bin Salman Al Khalifa (1961-1999) |
| Type | Standard circulation coin |
| Year | 1385 (1965-1966) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 100 Fils 0.100 BHD = INR 22 |
| Currency | Dinar (1965-date) |
| Composition | Copper-nickel (75% Copper, 25% Nickel) |
| Weight | 6.5 g |
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 1.78 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 911 |
| References | KM# 6, Schön# 6, KM# PS2 |
Obverse
Palm tree within an inner circle with the state name in Arabic at the top, and both Islamic and Gregorian dates in Arabic at the bottom
Script: Arabic
Lettering:
حُكُومَة البَحرَين
١٣٨٥ - ١٩٦٥
Translation:
Government of Bahrain
1965 - 1385
Reverse
Denomination in Arabic, and state name in English below
Scripts: Arabic, Latin
Lettering:
١٠٠
فلس
BAHRAIN
Translation:
100
Fils
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



