1965 Bahrain 10 Fils Coin
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Bahrain |
|---|---|
| Emir | Isa bin Salman Al Khalifa (1961-1999) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1385 (1965) |
| Calendar | Islamic (Hijri) |
| Value | 10 Fils 0.010 BHD = INR 2.23 |
| Currency | Dinar (1965-date) |
| Composition | Bronze (97.5% Copper, 0.5% Tin, 2% Zinc) |
| Weight | 4.75 g |
| Diameter | 23.5 mm |
| Thickness | 1.48 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Number | N# 3162 |
| References | KM# 3, Schön# 3 |
Obverse
Palm tree within inner circle. State name in Arabic at the top, and both Islamic and Gregorian dates in Arabic at the bottom.
Script: Arabic
Lettering:
حُكُومَة البَحرَين
١٣٨٥ - ١٩٦٥
Translation:
Government of Bahrain
1965 - 1385
Reverse
Denomination in Arabic, and state name in English below.
Scripts: Arabic, Latin
Lettering:
١٠
فلوس
BAHRAIN
Translation:
10 Fils
Bahrain
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



