1964 East Africa 5 Cents Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | East Africa |
|---|---|
| Ruling authority | Independent States (1964) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1964 |
| Value | 5 Cents (0.05) |
| Currency | Shilling (1921-1967) |
| Composition | Bronze |
| Weight | 5.67 g |
| Diameter | 25 mm |
| Thickness | 1.8 mm |
| Shape | Round with a round hole |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 5819 |
| References | KM# 39, Schön# 41 |
Obverse
Fleurs flank center hole
country name below
denomination above and right
Script: Latin
Lettering:
SENTI TANO FIVE CENTS
5
EAST
AFRICA
Reverse
Curving tusks flank center hole Country name and denomination above
year below
Script: Latin
Lettering:
EAST AFRICA
5
1964
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



