1962 Thailand 1 Baht Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Thailand |
|---|---|
| King | Bhumibol Adulyadej (Rama IX) (1946-2016) |
| Type | Standard circulation coin |
| Year | 2505 (1962) |
| Calendar | Thai |
| Value | 1 Baht (1 บาท) (1 THB) |
| Currency | Baht (1897-date) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 7.5 g |
| Diameter | 26.9 mm |
| Thickness | 1.73 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 1701 |
| References | Y# 84 |
Obverse
Bhumibol Adulyadej (Rama IX) bust left, legend around
Script: Thai
Lettering: ภูมิพลอดุลยเดช รัชกาลที่๙
Translation: Bhumibol Adulyadej Rama IX
Reverse
The mantled Thai arms and the issuer name and year above and the denomination below
Script: Thai
Lettering:
รัฐบาลไทย พ.ศ.๒๕๐๕
หนึ่งบาท
Unabridged legend: รัฐบาลไทย พุทธศักราช ๒๕๐๕
Translation:
Government of Thailand, Buddhist Era 2505
One Baht
Edge
Milled
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



