1959 Argentina 1 Peso Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Argentina |
|---|---|
| Period | Federal Republic (1861-date) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1957-1962 |
| Value | 1 Peso (1 ARM) |
| Currency | Peso moneda nacional (1881-1969) |
| Composition | Nickel clad steel |
| Weight | 6.5 g |
| Diameter | 26 mm |
| Thickness | 1.9 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | 1 January 1970 |
| Number | N# 2818 |
| References | KM# 57, Schön# 57 |
Obverse
Freedom head Oudine wearing a Phrygian cap facing left with the country name above around the rim
Script: Latin
Lettering:
REPUBLICA ARGENTINA
* LIBERTAD *
Translation:
Republic of Argentina
Liberty
Engraver: Eugène-André Oudiné
Reverse
Value within laurel wreath
Script: Latin
Lettering:
1
PESO
1959
Edge
Smooth
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



