1957 Sri Lanka 2 Cents Coin (Elizabeth II)
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Sri Lanka › Ceylon (1597-1972) |
|---|---|
| Queen | Elizabeth II (1952-1972) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1955-1957 |
| Value | 2 Cents (0.02) |
| Currency | Rupee (1871-1972) |
| Composition | Brass |
| Weight | 2.54 g |
| Diameter | 18 mm |
| Thickness | 1.59 mm |
| Shape | Scalloped (with 8 notches) |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 2624 |
| References | KM# 124 |
Obverse
Laureate bust facing right
Lettering: + QUEEN·ELIZABETH·THE·SECOND
Engraver: Mary Gillick
Reverse
Denomination in English, Sinhala and Tamul.
Lettering:
CEYLON
-2-
CENTS
·1955·
ශ තදෙක · ௨௪தம்
Translation: Two Cents
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



