1957 Spain 5 Pesetas Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Similar condition used coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Spain |
|---|---|
| Ruling authority | Francisco Franco (1936-1975) |
| Type | Standard circulation coins |
| Year | 1957 (1958-1975) |
| Value | 5 Pesetas (5 ESP) |
| Currency | Peseta (1868-2001) |
| Composition | Copper-nickel (75% copper, 25% nickel) |
| Weight | 5.75 g |
| Diameter | 23 mm |
| Thickness | 1.5 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | 1 January 1997 |
| Number | N# 781 |
| References | KM# 786, Cal# 49, Schön# 34 |
Obverse
Head of Francisco Franco facing right.
Script: Latin
Lettering:
FRANCISCO FRANCO CAUDILLO DE ESPAÑA POR LA G.DE DIOS
1957
Unabridged legend: Francisco Franco Caudillo de España por la Gracia de Dios
Translation: Francisco Franco Leader of Spain by the Grace of God
Engraver: Manuel Marín Jimeno
Designer: Mariano Benlliure Gil
Reverse
Coat of arms of Spain with the eagle of Saint John on flight and yoke and arrows below.
Script: Latin
Lettering:
5 PTAS
UNA GRANDE LIBRE
PLUS ULTRA
59
Unabridged legend: 5 Pesetas
Translation:
One Great Free
Further beyond
Engraver: Teodoro Miciano Becerra
Edge
Reeded
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



