1955 Norge (Norway) 5 Ore Coin
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Same coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | Norway |
|---|---|
| King | Haakon VII (1905-1957) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1952-1957 |
| Value | 5 Øre (0.05 NOK) |
| Currency | Krone (1875-date) |
| Composition | Bronze (95% copper, 4% tin, 1% zinc) |
| Weight | 8 g |
| Diameter | 27 mm |
| Thickness | 1.96 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 5050 |
| References | KM# 400, Schön# 51 |
Obverse
Date, divided by the crowned monogram.
Script: Latin
Lettering: 19 H7 55
Reverse
Value between two ornamental roses in center, name of country above, mint mark at the bottom.
Script: Latin
Lettering:
NORGE
5
ØRE
Edge
Smooth
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



