1947 1/2 Anna Coin - George 6th King
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Out of Stock
Similar condition coin as shown will be delivered..!
Features
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| King | George VI (1936-1952) |
| Type | Standard circulation coin |
| Years | 1946-1947 |
| Value | ½ Anna (1⁄32) |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Copper-nickel |
| Weight | 2.87 g |
| Size | 19.7 mm |
| Thickness | 1.3 mm |
| Shape | Square with rounded corners |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 10783 |
| References | KM# 535 |
Obverse
King George VI crowned head left, English legend, toothed circle around.
Lettering: GEORGE VI KING EMPEROR
Engraver: Percy Metcalfe
Reverse
Name of country, denomination in English and date within decorative outline, value two pice which is equal to 1/2 anna in 4 Indian languages outside border Urdu, Bengali, Telugu & Devnagari within a plain rim.
Lettering:
دو پیسہ
दॊ पैस দহ পহ়াযা
INDIA
AN ½ NA
1947
రెండు బైఎఅ
Translation:
Two Pice
Two Pice
INDIA
AN ½ NA
1947
Two Pice
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



