1941 Italy 5 Centesimi Coin - Victor Emmanuel 3rd
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Same coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | Italy |
|---|---|
| King | Vittorio Emanuele III (1900-1946) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1939-1943 |
| Value | 5 Centesimi (0.05 ITL) |
| Currency | Lira (1861-2001) |
| Composition | Bronzital |
| Weight | 2.97 g |
| Diameter | 19.5 mm |
| Thickness | 1.25 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Coin alignment ↑↓ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 2393 |
| References | KM# 73a |
Obverse
Bare head of King Vittorio Emanuele III facing right
Script: Latin
Lettering: VITT·EM· | III·RE·E·IMP·
Translation: Vittorio Emanuele III King and Emperor (of Italy)
Engraver: Giuseppe Romagnoli
Reverse
Eagle in profile, with outstretched wings and head right has fasces with axe in its claws. Below the fasces the crowned Shield of Savoy divides value at sides, with date and mint mark far to the left and the date in the fascist era to the right. Name of the engraver below
Script: Latin
Lettering:
ITALIA
1940 R
XVIII
C. 5
G. ROMAGNOLI
Engraver: Giuseppe Romagnoli
Edge
Plain
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



