1941 1 Rupee Silver Coin - George 6th King 👑
Product Wallet Point Info
- COD Available
- Genuine Quality
- Satisfaction Guaranteed
Same coin as shown will be delivered...!
Features
| Issuer | India - British (British India) |
|---|---|
| Emperor | George VI (1936-1947) |
| Type | Standard circulation coins |
| Years | 1939-1943 |
| Value | 1 Rupee |
| Currency | Rupee (1770-1947) |
| Composition | Silver (.500) |
| Weight | 11.66 g |
| Diameter | 30.5 mm |
| Thickness | 2.2 mm |
| Shape | Round |
| Technique | Milled |
| Orientation | Medal alignment ↑↑ |
| Demonetized | Yes |
| Number | N# 20327 |
| References | KM# 556 |
Obverse
Bust of George VI facing left. Small rim decoration
Script: Latin
Lettering: GEORGE VI KING EMPEROR
Engraver: Percy Metcalfe
Reverse
Within circle, date divides legend in English & Urdu (Yek Rupya) . Outside circle, wreath made of roses, thistle, shamrock leaves and lotus flowers. All within a toothed border
Scripts: Latin, Urdu
Lettering:
ONE
RUPEE
INDIA
1940
یک روپیہ
Translation: One Rupee
Edge
Security
Reviews and Ratings
No Customer Reviews
Share your thoughts with other customers



